استفاده از ظروف چوبی در آشپزخانه چه مزایایی دارد؟

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۵۰:۵۴ ق.ظ

مزایای استفاده از ابزارهای چوبی آشپزخانه

از زمان­های قدیم چوب گزینه­ی محبوبی برای برخی لوازم پخت و پز بوده است نظیر قاشق­ها و کفگیرها. حتی امروزه مردم بسیاری به دلایل سنتی و کاربردی چوب را به گزینه­های دیگر ترجیح می­دهند. تعدادی مزایا برای استفاده از ابزارهای چوبی آشپزخانه در مقایسه با استیل ضد زنگ یا پلاستیک وجود دارد. در اینجا برخی از آنها ذکر شده است:

 

لوازم چوبی به ظروف شما خراش وارد نمی­کنند

لوازم چوبی در کار با اکثر سطوح ظریف پخت و پز نرم و بسیار لطیف هستند. یکی از مزایای متمایز کف­گیرهای چوبی این است که آنها به رنگ روی روکش­های غیرچوبی ظروف شما خراش وارد نمی­کنند. آنها همچنین به دیگ­های استیل ضدزنگ یا چدن شما خراش وارد نمی­کنند و برعکس لوازم فلزی عالی و هنگام استفاده بی­ سر و صدا می­باشند.

قاشق­های چوبی گرما را انتقال نمی­دهند

دلیل دیگر که لوازم چوبی بهتر از لوازم فلزی هستند این است که گرما را انتقال نمی­دهند. اگر شما یک قاشق چوبی را در دیگ داغ بمدت طولانی قرار دهید دسته­ی آن هنوز خنک می­ماند اما در مورد قاشق فلزی دستتان خواهد سوخت. اگر با قاشق پلاستیکی غذای واقعاً داغی را بهم زنید ذوب خواهد شد یا در کناره­ی ماهی­تابه­ی داغ ذوب می­شود و به آن می­چسبد.

 

چوب یک ماده­ی خنثی است

مزیت دیگر در مورد لوازم چوبی این است که چوب ماده­ی غیرواکنشی است و مواد شیمیایی مضر را در غذای شما صافی نخواهد کرد. لوازم چوبی مانند قاشق­های فلزی در غذا با اسید واکنش نمی­دهد و باعث مزه­ی فلزی غذا نمی­شود.

دسته­ های آسان­­گیر

نگهداشتن یک قاشق فلزی و گرفتن آن می­تواند سخت باشد ضمن اینکه لبه­های سخت آن می­تواند به ترکیبات ظریف ظروف آسیب وارد سازد. دسته­ی قاشق چوبی بصورت ظریف گرد شده است و در دست گرفتن آن احساس خوبی به شما می­دهد و در حال استفاده کردن از آن احساس راحتی می­کنید.

طراحی

مزیت دیگر ابزارهای چوبی آشپزخانه این است که بصورت شگفت­آور زیبا و برازنده بنظر می­آیند. طراحی خلاقانه و هنرمندانه­ی لوازم چوبی ظاهر زیبایی را به آشپزخانه می­دهد.  قاشق­های چوبی دست­ساز اثرات هنری واقعاً کاربردی و منحصربفردی هستند که هدایای فوق­العاده­ای نیز بشمار می­روند.

دوام

تا زمانی که شما از این لوازم استفاده­ی درستی کنید و مواظب آنها باشید، بسیار بادوام هستند و می­توانید انتظار داشته باشید که سرویس طولانی­مدتی به شما ارائه دهند. آنها بندرت می­شکنند و می­توانید حتی به وسیله­ی آنها غلیظ­ترین ترکیبات را بهم زنید یا غذاها را از ته ماهی­تابه­ها بزدایید. از آنجایی که این لوازم می­توانند گرما را تحمل کنند حتی در ماهی­تابه­ای که مراقبت کافی از آن صورت نمی­گیرد ذوب نمی­شوند. گهگاهی تمیز کردن این لوازم با ماسه و جلال دادن به آنها می­تواند کمک به زدودن لکه­ها و علائم سوختگی نماید.

میکروب­ها و باکتری­ها جذب چوب نمی­شوند

تحقیقات نشان داده است که بنظر می­رسد چوب دارای ویژگی طبیعی کشتن میکروب باشد. این مسئله ثابت شده است که میکروب­ها و باکتری­ها روی سطوح پلاستیکی و فلزی بسیار سریعتر از سطوح ظروف چوبی آشپزخانه رشد می­کنند.

 گزینه­ ی سازگار با محیط زیست

افراد آگاه به محیط زیست می­توانند لوازم چوبی را با اطمینان انتخاب کنند. چوب منبع طبیعی و تجدیدشدنی و گزینه­ی سازگارتر با محیط زیست می­باشد. ما می­توانیم با بکارگیری لوازم چوبی که متشکل از مواد تجدیدشدنی، قابل تجزیه­ی زیستی و غیرسمّی هستند کمک به نجات دادن محیط زیست خود نماییم.

اگر مایل به دیدن چند نمونه از این ظروف هستید اینجا کلیک نمایید.