اندکی در مورد صنعت دستی خاتم کاری

۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۶:۵۳ ب.ظ

دانستنیها درباره ­ی صنعت خاتم ­کاری

خاتم ­کاری یکی از هنرهای تزیین با چوب است که در آن سطح اقلام چوبی یا فلزی با تکه­های چوب، استخوان و برش فلزی در شکل­ها و طرح­های مختلف تزیین می­شود.

مواد استفاده شده در این هنر می­تواند طلا، نقره، برنج، آلومینیوم و سیم پیچ باشد. چند نوع ماده­ی درج شده و کیفیت آنها برای اندازه­ها و طرح­های جغرافیایی تشخیص داده می­شوند. تکه­های کوچکتر دارای ارزش بیشتر کار هنری می­شوند.

طراحی و کاربرد این صنایع دستی

طراحی در تزیین با چوب کار بسیار استادانه و ظریف می­باشد. در هر سانتیمتر مکعب حدود 250 تکه فلز، استخوان، عاج و چوب در کنار یکدیگر قرار می­گیرند. این هنر تا حدی در ایران برای مدت طولانی وجود داشته است.

محصولات مشتمل در دوره­ی صفوی دارای اهمیت خاصی هستند زیرا هنرمندان از این هنر در درها، پنجره­ها، قاب­های آینه، جعبه­های قرآن، خودکارها و جاقلمی، فانوس­ها و مقبره­ها استفاده کردند.

تزیین درهای مکان­های مقدس عمدتاً متشکل از نقش­ و نگارهای درج شده می­باشد. این نمونه­ها می­توانند در مشهد، قم، شیراز و ری مشاهده شوند. در دوره­ی صفوی، هنر تزیین با چوب در شهرهای جنوبی ایران مخصوصاً اصفهان، شیراز و کرمان شکوفا شد. به یک میز برجسته شده با تزیین، یکی از شاهکارهای نهایی این هنر اولین جایزه و یک مدال طلا اخیراً در یک نمایشگاه هنر در بروکسل اعطاء شد. این میز در موزه­ی ملی واشنگتن نگهداری می­شود. همچنین در برخی ساختمان­های واقعی، درها و بخش­های مختلف منبت­کاری شده­اند. اتاق­های مزین به منبت­کاری در سعادت­آباد و کاخ مرمر در تهران از جمله شاهکارهای این هنر می­باشند.

در دوره ­ی صفوی، خاتم­کاری در دربار بسیار محبوب بود بطوریکه شاهزاده­ها این تکنیک را همراه با هنر موسیقی یا نقاشی آموختند. در قرون هجدهم و نوزدهم خاتم­کاری تنزل کرد قبل از اینکه تحت حکومت رضا شاه با ساخت مدارس هنر در تهران، اصفهان و شیراز برانگیخته شود.

با شامل کردن تکنیک­ها از چین و پیشرفت آن با دانش  ایرانی این هنر برای بیش از 700 سال وجود داشت و هنوز در شیراز و اصفهان بکار برده می­شود.

 

 

خاستگاه این هنر( این صنایع دستی اصفهان)

در حال حاضر این هنر در اصفهان، شیراز و تهران کاربرد دارد. استادان خاتم­کاری اصالت هنر خود را حفظ می­کنند و ابتکارات عظیمی را در این هنر ارائه داده­اند.

منبت­کاری یکی از هنرهای ایرانی ممتاز می­باشد که نیازمند مهارت­های هنرمندانه می­باشد. این هنر چوب، عاج یا استخوان را به شکل­های ساده یا پیچیده برای استفاده در خاتم­کاری فراهم می­کند.

نمونه­های عالی از هنر خاتم­کاری در مسجدها، کاخ­ها و ساختمان­های تاریخی یافت می­شوند. برخی از اثرات برجسته­ی ایران در موزه­های کشور یا خارج از کشور نگهداری می­شوند.

تصاویر برگ­ها، گل­ها، پرنده­ها و حیوانات در این هنر بسیار بکار برده می­شوند.

شبکه­­سازی که بعدها بصورت یک هنر نفیس و عالی پیشرفت کرد نیز توسط هنرمندان بوسیله­ی دست انجام گردید. دروازه­های طلا و پنجره­های مشبک ایران مشهور هستند.

در میان کارهای دیگر هنری، کار عرق­آور درج کردن می­تواند ذکر شود. در این نوع کار درج  هنرمند اکیداً از بر­آمدگی­ها روی سطح چوب اجتناب می­کند. تصاویر کنده­کاری شده در چوب طبیعی که دارای رنگ­های مختلف می­باشند بصورت ظریف درج می­شوند. بعد از انجام پرداخت­کاری ظریف، سطح یکنواختی ایجاد می­شود. هنر استادکاری درج کردن و عرق­آور توسط میراث فرهنگی، سازمان هنرهای دستی و توریست ایران مورد حمایت قرار می­گیرد. همچنین این هنرها در کارگاه­های خصوصی بکار برده می­شوند.

خاتم­کاری بخشی از میراث هنری ایران می­باشد. حمایت رسمی می­تواند کمک به حفظ این میراث برای نسل­های آینده کند.